Microsoft tarafından geliştirilen VSCode (Visual Studio Code), en popüler açık kaynak kod düzenleyicilerinden biridir. Günümüzde program yazmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Oldukça genişletilebilen bu editöre, süper güçler kazandırmak amacıyla faydalı uzantılar oluşturan, katkıda bulunanlar var. VSCode, tam IDE'lerin (Integrated Development Software) karmaşık iş akışlarını ortadan kaldırırken, ihtiyacınız olan tüm araçları sunmayı amaçlar. Birçok programcı ek işlevsellik, üretkenlik, hata ayıklama ve hız için çok sayıda uzantı sunduğundan VS Code'u tercih eder.

2021 StackOverflow anketine göre, tüm katılımcıların %71,06'sı tercih edilen IDE olarak Visual Studio Code kullanıyor.

Marketplace'te bulunan 30.000'den fazla uzantıyla, seçenekler neredeyse sınırsız ve aynı zamanda cezbedicidir. Peki bu uzantılar arasında en çok işe yarayan ve kullanılanlar hangileri? Gelin hep beraber bakalım.

Prettier

Prettier; kodunuzu ayrıştırarak, maksimum satır uzunluğunu hesaba katan kendi kurallarıyla yeniden yazdırıp, gerektiğinde kodu kaydırarak tutarlı bir stil uygulayan, düşünceli bir kod biçimlendiricidir.

Tek bir proje üzerinde çalışan birden fazla kişiniz varsa daha iyi çalışmanızı sağlar ve size IDE'nizde harika bir tema verir. Bunu, her kaydettiğinizde kodunuzu biçimlendirecek şekilde ayarlayarak, tekrar biçimlendirmek için harcamanız gereken süreyi önemli ölçüde azaltabilir.

Bracket Pair Colorizer

Bracket Pair Colorizer; parantez açma/kapama renkleri eşleştirmesini sağlayarak, hangi parantezlerin birbirine ait olduğunu bilmeyi çok daha kolaylaştırır. Özel köşeli ayraç karakterleri de yapılandırılabilir ve aktif kapsama bir arka plan rengi de ekleyebilirsiniz.

Auto Rename Tag

Auto Rename Tag; 2016'da TabNine sponsorluğunda Marketplace'te piyasaya sürüldü. O zamandan beri 6 milyonun üzerinde indirmeye ulaştı. Geliştiriciler tarafından, eşleştirilmiş HTML, XML, PHP ve JavaScript etiketlerini yeniden adlandırma gibi basit ama tekrarlayan sinir bozucu bir göreve yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

JavaScript Code Snippets

JavaScript Code Snippets; JavaScript desteğine ek olarak TypeScript, TypeScript React, JavaScript React, HTML ve Vue kod parçacıklarını da destekler. Tüm snippet'ler bir paket ile gelir.

Snippet’ler daha hızlı kodlama için sınıf yardımcılarını, yöntemleri ve konsol yöntemlerini içerir.

Peacock

Peacock, renkler aracılığıyla çalışma alanlarını tanımlamayı kolaylaştırır. Tek yapmanız gereken bir VS Code çalışma alanı açmak ve komut paletini açıp, F1 tuşuna basmaktır. Peacock’la düzenleyiciniz için önceden tanımlanmış renkler arasından seçim yapabilirsiniz.

Colorize

Renklerin kullanımı güçlü bir üretkenlik aracıdır. Kodunuza dahil edildiğinde iş akışınızı hızlandırabilir. Colorize, CSS düşünülerek oluşturulmuştur. CSS renkleri, CSS değişkenleri, önişlemci değişkenleri, HSL/HSLA renkleri, çapraz tarayıcı renkleri, EXA, RGB, RGBA ve ARGB için renkli arka plan aracılığıyla anında görselleştirmenize yardımcı olur. Bu, hangi renkleri nerede kullandığınızı bir bakışta görmenizi sağlar.

Tabnine

Tabnine, daha hızlı kodlamanıza yardımcı olacak hepsi bir arada AI yardımcısıdır. Bugüne kadar 2 milyondan fazla kurulumla, makine öğrenimi tarafından yönlendirilen bu eklenti, projelerinizin mevcut kalıplarıyla çalışır. Tahmine dayalı kodu otomatik tamamlama özelliği, eklentiyi indiren ve kullanan diğer herkesin birleşik bilgisini kullanır.

Tabnine, yalnızca bir otomatik tamamlama değildir. Kullanıldıkça üretkenliği artıran, benzersiz bir tahmine dayalı AI destekli kod tamamlamadır.

Code Runner

Bazen tüm projeyi çalıştırmak gerekmez ve yalnızca küçük bir parçasına ihtiyaç duyulur. İşte burada Code Runner devreye girer. Bu VS Code eklentisi çok çeşitli dilleri destekler ve önceden tanımlanmış klavye kısayolları veya fare yardımıyla vurgulama kodunu çalıştırabilir.

Yerleşik Kubernetes sözdizimi desteği ile birlikte gelir ve beş temel özelliğe sahiptir: Doğrulama, Belge Ana Hattı, Otomatik Tamamlama, Şema Tarafından Sağlanmışsa Açıklamaları Gösterme Desteği ve Biçimlendirici.

Excel Viewer

Verilerle çalışanların, bir şekilde excel elektronik tablosuyla karşılaşma ihtimali yüksektir. Excel Viewer, uzun ve virgülle ayrılmış dizeleri tablo şeklinde biçimlendirerek VS Code düzenleyicisindeki Excel verileriyle uğraşmayı kolaylaştırır. Bu, .csv, .tsv ve .tab uzantıları için pratiklik sunar.

ESLint

ESLint, JavaScript kodundaki sorunları bulan ve düzelten bir JavaScript kod linteridir. Koddaki olabilecek sorunlu kalıpları tespit etmek için kullanılır. Tutarsızlıkları ve hataları önleyip, düzeltmenize yardımcı olur.

 

Yukarıdakiler, kaliteyi etkilemeden programlama üretkenliğinizi artırmaya yardımcı olabilecek VSCode uzantılarıydı. Verimli bir çalışma alanına sahip olmak için tüm eklentileri indirmeniz gerekmez. Manuel olarak yazdığınız kod miktarını azaltmak ve kodlama sürenizi kısaltmak her zaman için en iyisidir.