İster bir öğrenci olun, ister yeni bir yazılımcı veya geliştirici kariyerinde yükselmeye çalışan deneyimli biri; programlamayı hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmek için kesinlikle ipuçlarını ve püf noktalarını bilmek isteyeceksiniz. Kodlamayı öğrenmek ve ustalaşmak yeni başlayanlar için yıllar alabilir. Çoğu insan, gerçekten başlamadan önce pes eder. Öğrenciler veya yeni başlayanlar, ilk etapta kodlamayı öğrenme kavramı konusunda çok heyecanlanır ancak daha sonra devam etmeyi zor buldukları için vazgeçer, takılıp kalır ve bir kod için çözüm bulmakta zorlanırlar. Programlamayı öğrenmek bir gecede olacak bir iş değildir ama aynı zamanda insanların düşündüğü kadar da zor değildir. Tek gereken özveri, tutku, ilgi ve tabii ki sabırdır. Bilgisayar programlama dünyasında her zaman öğrenilecek bir yenilik vardır. Bu yazımızda nasıl daha hızlı ve verimli bir yazılım geliştiricisi olacağınızı öğrenmenize yardımcı olacak ipuçlarını anlatacağız.

Temellere Odaklanın

Temel bilgilerin üzerinden geçmeniz gerekmediğini mi düşünüyorsunuz? Herhangi bir alanda olduğu gibi, temelleri iyi bir şekilde kavramak, uzun vadeli başarı elde etmek için son derece önemlidir. Programlama eğitiminizin veya kodlama eğitiminizin başında öğrendiğiniz bilgiler, ileride daha karmaşık konuların mantığını kavramanıza yardımcı olacaktır. Temel bilgisayar programlamayı öğrenmezseniz, gelecekte geride kalabilirsiniz. Bu nedenle, temel bilgiler ilk başta sıkıcı veya önemsiz görünse bile, ileride işinize yarayacaktır.

Yardım İstemekten Çekinmeyin

Ne zaman yardım isteyeceğinizi bilmek; yalnızca kodlama kariyerinizde değil, yaşamınız boyunca ihtiyaç duyacağınız bir beceridir. Özellikle yeni başlıyorsanız, bilmediğiniz şeylerin olması çok normal. Başarılı bir geliştirici olmak için sahip olmanız gereken özellikleri kazanmanın en hızlı ve kolay yolu, cevapları bilenlere sormaktır. Sorunuzun cevabını kendi başınıza bulmaya çalıştıktan sonra, başka birine sormaktan çekinmeyin. İster yüz yüze ister çevrimiçi yapın, akıl hocanız veya öğretmeniniz ile konuşup onların söylediklerini dinlemek bir yazılım geliştiricisi olmayı öğrenirken çok önemlidir.

Bilginizi Eyleme Dönüştürün

Kodlamayı gerçekten öğrenmek istiyorsanız, kitapları okuyup not almaktan fazlasını yapmanız gerekir. Öğrendiğiniz bilgileri kodlara dönüştürmeniz gerekir. Kendiniz yapmayı deneyene kadar okuduğunuz bir şeyin nasıl bu kadar basit göründüğüne şaşırabilirsiniz. Bu nedenle, aslında öğrenirken kodlamaya başlamalısınız. Böylece, bildiklerinizi hemen uygulayabilirsiniz. Yaparak öğrendiğinizde, bilgilerin aklınızda kalma olasılığı daha yüksek olacaktır.

Her Seferinde Tek Bir Göreve Odaklanın

Programlamaya yeni başladığınızda çok fazla görev üstlenmek isteyebilirsiniz. Geliştiriciler genellikle, bunaltıcı olabilecek birkaç görevi üstlenirler. Aynı anda çok fazla şey yapmaya başladığınızda, karmaşık bilgisayar yazılımları veya uygulamaları geliştirirken zararlı olabilecek hatalar yapmaya daha yatkın olursunuz. Bunalmış ve aşırı çalışmak da işinizin kalitesini düşürebilir. Projenizin kalitesini ve doğruluğunu artırmak için izleyebileceğiniz en iyi yol, görevlerinizi teker teker tamamlamaktır. Düzenli kalın ve görevlerinizi etkili bir şekilde önceliklendirin.

Yararlı Online Kodlama Kaynaklarını Araştırın

Günümüzde internette hemen hemen her konuda sayısız bilgi kaynağı var. Bu bilgiler özellikle kodlamayı öğrenirken yardımcı olabilir. İster bir programlama eğitim kurumuna kaydolun, ister yalnızca YouTube vb. servislerdeki ücretsiz eğitimleri izleyin. Online olarak kodlama hakkında daha çok şey öğrenebilirsiniz. Bu şekilde öğrenmenin temel faydalarından biri, ihtiyacınız olan cevapları birçok farklı formatta bulabilmenizdir. Bu nedenle, bir açıklama size mantıklı gelmiyorsa, her zaman başka bir yerde farklı bir açıklama bulabilirsiniz. Yazılım geliştiricisi olmak için ek kaynaklar aramak, kodlama kariyerinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacaktır.

Geliştirici Topluluklarına Katılın

Sosyal iletişim, kodlamayı öğrenmede önemli bir faktördür. Bu nedenle, programlamayla ilgili konuları tartışmak ve birbirinizi desteklemek için katılabileceğiniz bir geliştirici topluluğu bulmanız faydanıza olacaktır. Kişisel ilişkiler kurmak ve başkalarıyla iletişim halinde olmak her zaman iyidir. Ayrıca yeni başlayan birinin endüstrinin nabzını bilmesi gerekir. Bu topluluklar, becerilerinizi ve kariyer ilerlemenizi geliştirmeye devam edebilmeniz için size destek, tavsiye ve geri bildirim sağlayabilir.

Hata Ayıklamayla Zamanınızı Harcamayın

Hata ayıklamayı öğrenmeniz gerek fakat kodlamayı öğrenirken hata ayıklama, en sinir bozucu süreçlerden biri olabilir. Sonuçta, bir hatayı bulmak saatler alabilir ve sorunu çözmeye çalışırken zaman duygunuzu kolayca kaybedebilirsiniz. Kendinizi bunalmış veya stresli hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle hatadan ne zaman uzaklaşacağınızı ve ara vereceğinizi öğrenmeniz gerekir. Okumak, yemek pişirmek, bir şeyler izlemek veya egzersiz yapmak gibi keyifli bulduğunuz aktiviteleri yönelmeyi deneyin. Bu adımı atmak, yenilenmiş bir odaklanma duygusuyla hataya geri dönmek için zihninizi yeterince temizlemenizi sağlayacaktır.

Örnek Kodu Okumaktan Daha Fazlasını Yapın

Örnek kodu elinize aldığınızda, sadece onu okumak ve neler olup bittiğini anladığınızı düşünmek kolaydır. Ama gerçekten bir yazılım geliştiricisi olmak istiyorsanız, bunu bir adım daha ileri götürmeniz gerekecek. Gerçekten nasıl çalıştığını anlamak için kodu çalıştırmalı ve onu kurcalamalısınız. Bu, kodu okumaktan çok daha etkili bir öğrenme yöntemidir. Unutmayın, kodu okuyabilmek onu anlamakla aynı şey değildir. Başarılı bir kodlama kariyerine başlamak için derin bir anlayış düzeyi geliştirmeniz gerekir ve örnek kodla oynamak bunu yapmanın en kolay ve eğlenceli yoludur.

Her Şeyi Bilmenize Gerek Yok

Son olarak; programlama hakkında her şeyi bilmek %100 imkansızdır. Hiç kimse her programlama dilini, dilde bulunan her yöntemi, her kütüphaneyi ve aracı ya da her soruna mükemmel çözümü bilemez. Her şeyi öğrenmek için çabalamayın. Sadece bildiklerinize odaklanıp, onu geliştirin.

 

Kodlamayı öğrenmek ilk başta heyecan verici ve bazen biraz ürkütücü olabilir. Ancak doğru kodlama eğitimi seçip, birçok uzmanın programlamaya yeni başlayanlar için gerekli bulduğu yukarıdaki ipuçlarını uyguladığınızda; üretken bir kodlama kariyerinde ihtiyacınız olan bilgi ve becerileri edinebilirsiniz. Her kodlayıcının ilk başladığında biraz zorlanacağını unutmayın. Konfor alanınızdan çıkmaktan ve yeni şeyler öğrenmekten çekinmeyin. Ne kadar çok bilirseniz, sürekli değişen bilgisayar teknolojisi dünyasıyla başa çıkmak için o kadar donanımlı olursunuz. Bu sadece öğrenme sürecinin bir aşamasıdır. Ama buna bağlı kalırsanız, bu becerileri düşündüğünüzden daha hızlı öğrenebilirsiniz.